Zumba Step

“Zumba dans ve fitness egzersizidir. Zumba kendi özel müzikleri ve zumbaya özel ritimleri olan ve zumba eğitmenleri tarafından hazırlanan kareografilerin eğitmen tarafından gruba yaptırılmasıyla uygulanır. Sınıf eğitmenin yaptıklarını yaparak egzersize eşlik eder.”
Zumba ile kilo veriliyor mu?

Zumba kardiyo egzersiz dediğimiz belli yaş gruplarına belirlenmiş nabız aralıklarında yaptırılan yağ yakımı sağlayan egzersizlerden biridir. Vücudumuz; yaşımız ve sağlık durumumuza göre belli nabız aralıklarında belli süre antrenmana devam ettiğimizde yağ yakımı gerçekleştirebilir. Ve bu süre içinde nabzımız belli süre yüksek belli süre daha düşük tempoda egzersize devam ettiğimzde en iyi yağ yakımını gerçekleştirir. Zumba bu bahsettiğimiz yağ yakımını en iyi destekleyen egzersizlerden biridir. Her derste ortalama 700-800 kalori harcanır. Fazladan açığa çıkardığımız 7000 kalori bir kilo yağa eş değer olduğuna göre zumba gerçekten yağ yakımını inanılmaz destekleyen bir egzersiz yönetimidir.

Zumba yaparken ne giymek gerekiyor?

Zumba’nın kendi zumba kıyafetleri var bunları tercih edebilirler. Ancak spor yaparken rahat ve pamuklu terlemeyi engellemeyecek rahat kıyafetler giymek ve spor ayakkabı giymek de yeterli olacaktır.

Zumbayı herkes yapabilir mi? Yaş sınırlaması var mı?

Zumba bir dans fitness egzersizidir demiştik. Sağlık durumuyla ilgili doktorlarının kısıtlama yapmadığı kişiler derslere rahatlıkla katılabilirler. Yaş sınırlaması yok kendinizi iyi hissettiğiniz sürece ömür boyu yapılabilicek bir egzersiz. Zumba zaten yaş gruplarına göre specialistler çıkarmıştır. Zumba Gold 45 yaş ve üzeri için, Zumba Kids 8-12 yaş arası, Zumba Junior 4-7 yaş arası ve en miniklerimiz Zumbini 0-2 yaş arası uygulanmaktadır. Anlaşılacağı gibi Zumba her yaşa göre antrenman sistemi organize etmiştir.

Step aerobik; müzik eşliğinde yapılabilen ve tempolu açma germe hareketleri içeren bir tür spordur. Çeşitli şekillerde yapılabilmektedir

Step aerobik; müzik eşliğinde yapılabilen ve tempolu açma germe hareketleri içeren bir tür spordur. Çeşitli şekillerde yapılabilmektedir.

Hareketler Niçin Yapılır?
Step-aerobik programları, kişilere; müzik eşliğinde ve çok eğlenceli bir ortamda spor yapabilme imkânı tanır. Spor yaparken, zevkle vakit geçirebilmeyi mümkün kılar. Step aerobik yaparak;

– Kilo verme,

– Kondüsyon kazanma vb. gibi birçok rehabilitasyon amaçlı faaliyetler; eğlenerek gerçekleştirilebilir ve stres atılabilir.

Step, step platformunun kullanımı ile hareket kombinasyonlarının müziğe uyarlanarak yapılan bir aerobik egzersizidir. Platformun önünde, yanında, arkasında, çaprazında veya üstünde hareketler yapılarak; platform, bütün yönleriyle kullanılır. Platform, üç değişik yükseklikte de kullanılabilmektedir.

Step Aerobik Egzersizlerinde Uyulması Gereken Teknikler

– Platforma çıktığınızda, bütün ayak tabanınız, ilgili platformun üstünde olmalıdır.

– Platformdan bir ayak boyu kadar uzakta durulur.

– Platforma çıkarken, topukla çıkın ve inerken de, parmak ucunda inin.

– Sırtınız platforma dönük olarak, çıkışlar yapmayın.

– Platforma şiddetli şekilde basmayın ve adımlarınız yumuşak olsun.

– Platformun ebatlarını öğrenene kadar, hareket sırasında ara sıra platforma bakın.

– Platformlara iniş veya çıkışlarda, mümkün olduğunca fazla sıçramayın.

– Platforma inişlerde ve çıkışlarda, dizlerinizi kilitlemeden hafif bükün.

– Dönüşler yaparken de, diziniz kilitli olmasın.

– Ayak tabanı yerde iken, ayağınızı zorlayarak dönüş yapmayın; sadece hafifçe sıçrayarak dönüş yapın.

– Platformlara iniş ve çıkışlarda, diziniz ile ayak parmak ucunuz aynı hizada olmalıdır.